« Svibanj 2024 »

Autor: Daniela Orlović, 11. 10. 2012.

OŠ E. Kvaternika ove je godine malo kasnije proslavila Dan škole nego što je uobičajeno. Dan škole povezuje se s ustankom kojeg je započeo Eugen Kvaternik 8. listopada 1871. godine za samostalnost Hrvatske i oslobađanje od jarma Austro-ugarske monarhije. Obzirom da se taj dana slavi i Dan neovisnosti RH, tako je ove godine Dan škole došao malo kasnije. Bilo je svečano u školi, ali i radno. Ujutro su učenici imali nastavu, a kasnije svečanu priredbu i sportska natjecanja.

Na početku svečane priredbe otpjevana je Lijepa naša. Ravnateljica OŠ E. Kvaternika Marija Gašparović održala je pozdravni govor. U svojem govoru ravnateljica je podsjetila učenike na događaj iz 1871. godine i spomenula prezimena onih koji su te davne godine ustali za slobodnu Hrvatsku.

Kulturno-umjetnički program je vodio Petar Hodak, učitelj glazbene kulture, koji je uz tamburaše i kola uljepšao ovaj dan u Rakovici. Posebno je bila dojmljiva pjesma "Kuda ideš jutrom Lucija..." koju su učenici u pjevačkom zboru otpjevali troglasno uz pratnju tamburaša.

Da ne bi učenici zaboravili povijesne činjenice iz Rakovičkog ustanka pobrinuli su se učenici Lucija Božičević, Lucija Grdić i Mateja Šebalj pod budnim okom učiteljice povijesti Anitom Špehar.

Nakon povijesti došao je red na folkloraše i to podmladak KUD-a "Izvor" iz Rakovice u kojoj su svi članovi upravo učenici OŠ Eugena Kvaternika koji su izveli nekoliko kola i izvornih plesova na oduševljenje brojnih učenika i malobrojnih roditelja.

Sportski dio odvijao se na igralištu unatoč laganoj kišici koja je prijetila da se ova događanja presele u školsku sportsku dvoranu. Ipak, sportski dio je hrabro odrađen i pod slabom kišicom uz ravnanje učitelja Kotića.

Učitelji su imali kratku svečanost za stolom, jer su se okupili svi bivši djelatnici u mirovini, a posebno je ispraćena "mlada umirovljenica" učiteljica Nevenka Grčević.Neki su primjetili kako učitelji umirovljenici izgledaju puno ljepše i radosnije u mirovini nego kada su bili zaposlenici škole.