« Svibanj 2024 »

TERENSKA NASTAVA Projekt „Posjet učenika 8. razreda Vukovaru“
Autor: Jelena Požega, 14. 4. 2022.

12. travnja u ranim jutarnjim satima krenuli smo prema Vukovaru. Društvo u autobusu pravili su nam učenici iz OŠ Draganići i OŠ Skakavac. Nakon višesatne vožnje konačno oko 9 sati stižemo na odredište – Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Uslijedio je doručak, obilazak MCDR Vukovar i predavanje Domovinski rat. Predavanje je bilo zanimljivo, poučno i aktivno. Na nastavi povijesti smo već naučili dosta toga o Vukovaru i Domovinskom ratu tako da smo na predavanju aktivno sudjelovali odgovarajući na različita pitanja predavača.

Posjetili smo važna memorijalna mjesta u Vukovaru – Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, župu sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce.

Nakon ručka i kratkog odmora uputili smo se u razgledavanje Gradskog muzeja Vukovar i Muzeja vučedolske kulture. Vodiči su nam na zanimljiv način predstavili povijest Vukovara i sam njegov nastanak.

Prije polaska kući obišli smo svima dobro poznat Vukovarski vodotoranj – simbol hrvatskog zajedništva. Vukovarski vodotoranj je titulu simbola hrvatskog zajedništva opravdao u Domovinskom ratu kroz Bitku za Vukovar, pretrpjevši 640 izravnih pogodaka. Danas je Vukovarski vodotoranj zaštićeno kulturno dobro kao tehnički i memorijalno spomenik.

Učenicima našeg razreda cijeli ovaj posjet Vukovaru ostat će u jednom lijepom sjećanju. Ne samo da smo naučili i vidjeli nešto novo, već smo dublje i snažnije doživjeli ono o čemu su nam učitelji pričali u školi.

F. R. i H. H., učenice 8. razreda

Priloženi dokumenti: