« Svibanj 2024 »

Terenska nastava u Zagreb
Autor: Daniela Orlović, 26. 11. 2014.

U četvrtak, 13. studenog 2014. učenici 4. r. naše škole u sklopu terenske nastave posjetili su Zagreb.

Cilj puta bio je učenje u neposrednoj stvarnosti. Raspored je bio vrlo zgusnut jer smo htjeli vidjeti što više. Iako na putu, imali smo sve predmete kao i inače četvrtkom, ali na drugačiji način. Putem je bilo veselo jer je s nama išao učitelj Petar Hodak sa svojom tamburom. Detalje pročitajte pod opširnije.

Najprije smo posjetili hrvatski Sabor. U predvorju zgrade nalazi se replika baščanske ploče iz 11. st., važnog  dokumenta iz prošlosti Hrvata.Uokolo se nalaze biste znamenitih osoba iz hrvatske prošlosti kašto su banovi Jelačić, Mažuranić i Šokčević, biskup Štrosmajer, Ljudevit Gaj, Ante Starčević i Ivan Kukuljević Sakcinski. O svima smo ponešto doznali.

Kratko vrijeme boravili smo u sabornici gdje su zastupnici raspravljali o promjeni zakona  o glasovanju na slijedećim parlamentarnim izborima.

Na odlasku nas je ispratio gospodin Darko Milinović, zastupnik iz Ličko – senjske županije.

Razgledali smo Markov trg, kulu Lotrščak, pomolili se na Kamenitim vratima i preko poznate tržnice Dolac došli na Kaptol, središte vjerskog života Hrvata.

Velebna katedrala posljednje je počivalište znamenitih Hrvata koji su se nesebično borili

i umrli za samostalnu Hrvatsku.

Mi, Rakovčani,  s posebnom smo pažnjom i ponosom zastali pred pločom s imenima Eugena Kvaternika, Vjekoslava Bacha i Ante Rakijaša, ustanicima iz čuvenog Rakovičkog ustanka 1871. godine.

Posebno nas se je dojmio sarkofag  bl. Alojzija Stepinca, nadbiskupa zagrebačkog koji ni pod kakvim pritiscima komunističkih vlasti nije htio odvojiti Hrvate od Rima i Svetog Oca.

Put nas je dalje vodio preko Trga bana Josipa Jelačića do lijepih građevina u središtu grada, a to su sjedište Sveučilišta, Hrvatsko narodno kazalište, nova Glazbena akademija i druge.

Posjetili smo i Interliber, poznati sajam knjiga gdje smo razgledavali izložene knjige, a po neku smo i kupili. Tamo smo sreli i aktualnog predsjednika RH gospodina Ivu Josipovića.

Na kraju naše «avanture» odmorili smo uz film Spašavanje djeda Mraza u CineStaru.

Uz pjesmu i tamburu vratili smo se u Rakovicu.