DAN SIGURNIJEG INTERNETA
Autor: Snježana Oštrina Panić, 13. 2. 2017.

7. veljače 2017. učenici naše škole obilježili su Dan Sigurnijeg Interneta.

Najprije su odslušali webinar – kratko predavanje u kojem su naučili kako napraviti sigurnu lozinku. Nakon webinara učenici su pregledavali video uratke na temu sigurnosti na internetu (Lijepa riječ i Web detektiv), ali i uratke iz Pet za net kurikuluma (Sigurnost na internetu: Crvenkapica 1., 2. i 3. dio), Think U Know (Evina priča, Sigurnost djece na internetu – Facebook i Lena je mislila da zna) Cybertipline (Seksting 2).

Učenici su potom mijenjali postavke Facebook profila (objave i fotografije) na privatno, te su brisali prijatelje koje su prihvatili a ne poznaju ih. Napravili su kratki eksperiment sa širenjem fotografije na Facebooku, te su uzeli jednu fotografiju i probali ju podijeliti na svom profilu. U vrlo kratkom roku i prijatelji njihovih prijatelja dijelili su istu fotografiju na svojem profilu. Podučeni time učenici su brisali fotografije koje smatraju neprimjerenima ili ih se srame.

Učenici 5. razreda izrađivali su Internet abecedu. Svaki je učenik dobio jedno slovo abecedu za koje je morao pronaći aplikaciju ili program koji počinju tim slovo, nacrtao je njegov logo i predstavio ga u par rečenica ostalim učenicima. Cijelu abecedu izložili smo u informatičkom kabinetu. Zatim su u grupama sudjelovali u radionici gdje su istraživali koje igre su postojale prije nastanka interneta, kako su se te igre igrale i kako su djeca provodila svoje slobodno vrijeme prije, te su tražili razlike igara koje danas igraju i igara koje su se prije igrale. Također su osmislili nove igre koje će moći igrati na internetu sa svojim prijateljima, a da su potpuno sigurne. Učenici 7. razreda sudjelovali su u radionici u kojoj su iz videa s YouTube-a  naučili raditi ukrase od papira povodom Valentinova origami metodom. Svi učenici su nakon toga pisali literarne radove na teme: „Što JA znam o internetu, a roditelji ne znaju?“ i „Što je za mene Internet?“. Neki učenici su odmah pristupili rješavanju nagradnog kviza a neki su ostavili kviz za domaću zadaću.

Evo tako samo mi obilježili Dan Sigurnijeg Interneta u našoj školi, te s nestrpljenjem čekamo drugu godinu gdje ćemo se s veseljem ponovno pridružiti ovom projektu!

Valentina Blašković, uč.inf.