CJELODNEVNA ŠKOLA- Uravnotežen, pravedan, učnikovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja
Autor: Jelena Požega, 5. 6. 2023.

Poštovani roditelji,

Želimo vas obavijestiti o nekoliko bitnih informacija za provođenje programa "Cjelodnevna škola- uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja iobrazovanja"

Napominjemo da škola NEĆE TRAJATI DO 17:00 SATI VEĆ DO 14.00 SATI ZA RAZREDNU, ODNOSNO 15.00SATI ZA PREDMETNU NASTAVU I TO NE SVAKI DAN, A SVE DALJNJE AKTIVNOSTI KOJE IZISKUJU DULJI BORAVAK UČENIKA BITI ĆE PREMA VLASTITOM ODABIRU I ŽELJI.

Učenici razredne nastave uključeni su prosječno do 14 sati u Programu A1 i Programu A2, a učenici predmetne nastave prosječno do 15 sati. U navedeno vrijeme uključeni su besplatni školski ručak, drugi oblici prehrane, odmori i osmišljeno slobodno vrijeme. Ovisno o samom rasporedu koji svaka škola specifično izrađuje za potrebe svojih učenika, moguće je u pojedinim danima kraće ili duže obvezno trajanje aktivnosti Programa A1 i A2.

Eksperimentalni program »Osnovna škola kao cjelodnevna škola: Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja« strukturiran je i organiziran u četiri integrirane odgojno-obrazovne programske cjelina. One su označene kao:

A1- PROGRAM NACIONALNOGA KURIKULUMA (koji se provodi kroz redovitu nastavu)

A2 - PROGRAM POTPORE, POTPOMOGNUTOG I OBOGAĆENOG UČENJA

B1 – PROGRAM IZVANNASTAVNIH AKTIVNOSTI (kao dio školskoga kurikuluma)

B2 – PROGRAM IZVANŠKOLSKIH AKTIVNOSTI (kao dio školskoga kurikuluma)

NAPOMINJEM CJELODNEVNA ŠKOLA NIJE CJELODNEVNA NASTAVA.

A2 PROGRAM

•   4sata obavezna kroz tjedan- pisanje zadaće, učenici NEĆE pisati zadaću kod kuće,rad stručne službe s učenicima, preventivni programi…13.15h
  • 4 sata nisu obavezna- PREMA ŽELJI I POTREBI UČENIKA- NEMA OCJENJIVANJA I TU SPADA POTPOMOGNUTI RAD U GRUPAMA (dop ili dod), rad s učenicima s teškoćama ( do 14.00h za učenike razredne nastave, 15:00 za učenike predmetne nastave koji teže savladavaju gradivo ili dodatni rad s nadarenim učenicima, veći naglasak na nadarene učenike).

B1 PROGRAM- PO ŽELJI RODITELJA I DJETETA

• SLOBODNE AKTIVNOSTI- ROBOTIKA, GLAGOLJAŠTVO, ZADRUGA, GLUMAČKA GRUPA, SPORTSKA GRUPA I DRUGO DO MAKSIMALNO 16:00SATI  ZA RAZREDNU NASATVU, TE  17:00 SATI ZA PREDMETNU( Dijete ne mora sudjelovati, može jednom tjedno, prema interesima)

B2 PROGRAM- VANJSKI SURADNICI U ŠKOLE- DO 18.00H PO IZBORU

• Sportski klubovi (Nogometni klubovi, teniski…)
  • Kudovi
  • Plesne škole itd.
  • ZAKLJUČAK DJECA SU MAKSIMALNO U ŠKOLI DO 14.00H ZA RAZREDNU NASTAVU, 15:00 H ZA PREDMETNU NASTAVU  UZ SVE OBVEZNE PREDMETE I PISANJE DOMAĆE ZADAĆE KAO I RUČAK I PONAVLJANJE.