« Ožujak 2024 »

Reportaža: Posjet Vukovaru
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 29. 11. 2016.

Povodom projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ učenici OŠ Eugena Kvaternika sa svojim razrednicima posjetili su Vukovar i time dodatno senzibilizirali svoje znanje o Domovinskom ratu i ovome Gradu Heroju.

REPORTAŽA:

1. dan (24.11.2016.)

Stigli smo oko 9:00 sati ujutro. Prvo smo imali predavanje o Domovinskom ratu; kako je započeo, kakav je bio sustav obrane i saznali smo cijeli tijek ratnih zbivanja u Vukovaru. Informacije nam je izložio hrvatski branitelj koji je sudjelovao u obrani Vukovara. Zatim smo išli kod Bijelog križa na Dunavu koji je podignut u spomen svim žrtvama poginulima u ratu. Nakon toga posjetili smo Muzej grada Vukovara koji se nalazi u dvorcu Eltz. Tamo smo vidjeli ostavštvinu kraljevske obitelji Eltz i ostavštinu koja je pronađena nakon Domovinskog rata. Nakon toga smo posjetili Muzej vučedolske kulture gdje smo vidjeli cijelu povijest vučedolaca. Predvečer smo išli u posjet centru grada. Nakon toga smo se vratili u hostel. Mirnim počinkom i mislima o Vukovaru završio je naš prvi dan posjeta.

2. dan (25.11.2016.)

Iz hostela smo izašli oko 8:00 sati. Prvo smo posjetili Memorijalno groblje. Tamo smo vidjeli grobove poginulih branitelja. Vidjeli smo 938 bijelih križeva koji predstavljaju poginule, koji su pronađeni i ekshumirani u masovnoj grobnici. Najmlađa nađena osoba je bilo dijete od 6 mjeseci, a najstarija je bila baka od 104 godine. Vidjeli smo i grob Blage Zadre i njegovog sina Roberta. Blago Zadro je bio zapovjednik  3. bojne brigade Hrvatske vojske za Borovo Naselje i Trpinsku cestu. Nakon toga posjetili smo Ovčaru - masovnu grobnicu gdje su pronađene 264 osobe. Nakon masovne grobice posjetili smo Spomen-dom Ovčara. Nakon Ovčare posjetili smo Trpinsku cestu. Tamo smo imali predavanje o poginulima i mogli smo vidjeti ispred veliki tenk. Nakon Trpinske ceste krenuli smo u posjet  vukovarskoj bolnici. Tamo smo pogledali kratak video isječak o bolnici tijekom rata. Vidjeli smo podrum bolnice u kojem su bili smješteni ranjenici. Nakon bolnice, stali smo se poslikati kod poznatog vodotornja - simbola obrane Vukovara, ali podsjetnika na srpsku agresiju. Zatim smo posjetili vojarnu gdje smo vidjeli ratno oružje i ratna vozila. Poslije toga održana je Škola mira i kviz znanja. Na kvizu smo osvojili 3.mjesto, a našu školu je predstavljala učenica Helena Hodak iz 8.b razreda. Nakon kviza krenuli smo kućama. I tu se završio naš posjet Vukovaru, s tugom u srcu zbog boli koju su pretrpjeli naši Vukovarci i ostali sudionici Domovinskog rata.

Antonija Bićanić, 8.b

Helena Hodak, 8.b