« Ožujak 2024 »

Što si? Tko si? Koliko vrijediš?
Autor: Snježana Oštrina Panić, 6. 6. 2016.

Uplašena djevojčica koja je prije osam godina sjela u školsku klupu – to sam. Djevojčica uvijek nasmijana, vesela i vedra. Kad sam prvi dan prvog razreda kročila nogom u učionicu, tamo su već bili oni – moji budući dugogodišnji prijatelji. Prvi dan nitko ni s kim, a zadnji dan svi sa svima. Bilo je svađa, nesuglasica pa čak i tuče. Uvijek jedni protiv drugih. Uvijek loši samo da bi spasili sebe i okrivili drugoga.

Od prvog do osmog razreda puno se toga promijenilo. Mi smo se promijenili. Nismo više nesložni, ne krivimo toliko jedni druge. Zajedno smo u svemu. Ako netko napravi nešto loše, radije ćemo svi biti krivi nego taj jedan. Vidite razliku u prvom i u osmom razredu. Koliko se toga promijenilo. Mislim da smo u osmom razredu svi shvatili da je svađa nepotrebna, pogotovo sada kada se rastajemo. Riječ „rastanak“ nitko ne voli, pogotovo kada se rastaješ od tih četrnaest osoba koje su ti niz godina uljepšavale svaki dan. S tih četrnaest osoba koje su s tobom dijelile i dobro i zlo, koje su se smijale kad si se i ti smijala i plakale kad si i ti plakala. Ovo naše osmogodišnje putovanje je bilo jako lijepo. Naravno, bilo je i manje lijepih trenutaka, ali i njih ćemo se rado sjećati baš zato što su „manje lijepi“. Nadam se da ćemo izaći nitko ni s kim posvađan, da ćemo svi svima oprostiti pogreške jer sada je vrijeme. I zato se ovim putem ispričavam svima koje sam ikad povrijedila, znajte da mi nije bila namjera nikoga povrijediti i rastužiti. Nadam se da ćemo nakon osnovne i našeg zajedničkog druženja ostati u dobrim odnosima i u kontaktu. Svi ste ostavili trag u mome srcu i sviju ću se rado prisjećati jer ste svi posebni na svoj način. Ima vas i jednostavnih i kompliciranih, ali svi ste za mene posebni. I taj zadnji dan, netko će plakati, netko neće, ali svima će biti žao, svi će osjećati tugu. Kao da dio nas ide i nema ga više. Nadam se da ćete svi upisati školu koju želite i ostvariti sve svoje ciljeve. Zadnjih nekoliko mjeseci smišljali smo što bismo mogli napraviti da nas se pamti. Uglavnom su bili prijedlozi: „ajmo razbiti prozor“ ili „ajmo pretući nekog učitelja“. Naravno da su to sve bile samo šale. Nismo se dosjetili ničega što bismo mogli napraviti da nas učitelji pamte, ali sada vidim da nismo morali napraviti neku glupost kako bi nas pamtili. Pamtit će našu jednostavnost, dobre ocjene i najbolji osmi razred do sada. Drugi su morali raditi gluposti da bi bili zapamćeni, ali mi ne moramo. Svejedno će nas pamtiti kao najbolji osmi razred. To dokazuje koliko smo zreliji i odgovorniji. Bili smo najbolji, najposlušniji, najpametniji, najzabavniji, najnormalniji, najzreliji. Bili smo...

Svima vama posvećujem ove retke, iako ni u knjigu ne bi stalo sve što vam želim reći. Svi ste posebni i vrijedni. Nadam se da ćemo se nekada svi opet sresti negdje,onako,slučajno,najslučajnije.

Petra Bićanić, 8. b