Međunarodni dan žena
Autor: Vera Ljubanović Grdić, 9. 3. 2021.

8. ožujka svake godine slave se ekonomska, društvena i politička dostignuća pripadnica ženskog spola. Nakon gledanja prezentacije s tematikom dana žena, učenici PŠ Braće Pavlić izrađivali su prigodne čestitke za najvažnije žene u svom životu. Osmi razredi su se na satu lektire bavili inspirativnim ženskim likovima. Među njima su Branka Augusta Šenoe te Janica iz „Breze“ Slavka Kolara. Ima li boljeg načina za obilježiti Dan žena od razgovora o tima dvjema posebnim ženama? Branka je učiteljica iz 19. stoljeća koja zbog nemogućnosti pronalaska posla u gradu dolazi u malo selo Jalševo i mijenja svoju okolinu na bolje. Ističe se divnim odnosom prema učenicima. Janica je tragična junakinja koju okolina nije dovoljno cijenila. Živjela je u siromašnom zagorskom selu, teško je fizički radila te trpjela zlostavljanje kojeg nije bila ni svjesna. Ukoliko ima netko da nije čitao, toplo preporučamo.

Učenici 8. a razreda  čitali su Branku te su raspravljali o pravima žena.

Učenici 8. b razreda čitali su Brezu te su nakon interpretacije održali suđenje obitelji Labudan za smrt Janice. Fotografije pogledajte OVDJE.

Na satu lektire dobro smo se zabavili, ali smo se prisjetili borbe za prava žena. Prisjetili smo se sufražetkinja i svih velikih žena koje su mijenjale hrvatsku i svjetsku povijest. Zahvalni smo tim ženama i nadamo se da nam više nitko neće uskraćivati naša teško stečena prava.

Učiteljica hrvatskog jezika Anita Modrušan